Wellington Harrier Athletic Club
Results

Results - 2007 Press/Palmer Cups - 15 September 2007 - Mt Victoria

Palmer Cup

bold denotes winner on handicap

Name Dist Est K Rate Est Time Start Time Actual Time Actual K Rate Time On Handicap Place On Handicap  
Percy Percival 4.1 0:05:31 0:22:36 0:00:00 0:25:14 0:06:09 0:25:14 22  
Alison Samson 4.1 0:05:11 0:21:16 0:01:20 0:22:50 0:05:34 0:24:10 17  
Sarah Fisher 4.1 0:04:45 0:19:30 0:03:06 0:19:27 0:04:45 0:22:33 4  
Gary Clareburt 4.1 0:04:41 0:19:10 0:03:26 0:19:58 0:04:52 0:23:24 15  
Francis Campkin 4.1 0:04:37 0:18:57 0:03:39 0:18:54 0:04:37 0:22:33 3  
Laura Burke 4.1 0:04:36 0:18:51 0:03:45 0:18:49 0:04:35 0:22:34 5  
Neil Price 4.1 0:04:24 0:18:04 0:04:32 0:18:29 0:04:30 0:23:01 10  
Penny Roy 4.1 0:04:24 0:18:01 0:04:35 0:17:22 0:04:14 0:21:57 1  
Casey Flint 4.1 0:05:38 0:23:07 0:00:00 0:23:49 0:05:49 0:23:49 14  
Mathew Johnson 4.1 0:04:22 0:17:56 0:04:40 0:22:18 0:05:26 0:26:58 23  
Lachlan Davey 4.1 0:04:15 0:17:27 0:05:09 0:22:18 0:05:26 0:27:27 24  
Terry Bedlington 4.1 0:04:12 0:17:13 0:05:23 0:19:44 0:04:49 0:25:07 21  
Chris Hansen 4.1 0:04:07 0:16:53 0:05:43 0:19:13 0:04:41 0:24:56 20  
Victoria Humphries 4.1 0:04:03 0:16:37 0:05:59 0:17:08 0:04:11 0:23:07 12  
Callum Fox 4.1 0:04:03 0:16:37 0:05:59 0:22:18 0:05:26 0:28:17 25  
Simon England 4.1 0:04:03 0:16:36 0:06:00 0:17:13 0:04:12 0:23:13 13  
Andy Fullbrook 4.1 0:04:01 0:16:28 0:06:08 0:16:55 0:04:08 0:23:03 11  
Nick Bingham 4.1 0:04:00 0:16:24 0:06:12 0:16:45 0:04:05 0:22:57 9  
Gordon Clarke 4.1 0:03:58 0:16:17 0:06:19 0:16:18 0:03:59 0:22:37 6  
Brendon Flanagan 4.1 0:03:58 0:16:16 0:06:20 0:18:08 0:04:25 0:24:28 19  
Malculm Mashingaidze 4.1 0:03:57 0:16:12 0:06:24 0:16:05 0:03:55 0:22:29 2  
Patrick Mckay 4.1 0:03:55 0:16:04 0:06:32 0:16:15 0:03:58 0:22:47 8  
Barbara Roy 4.1 0:03:55 0:16:04 0:06:32 0:16:57 0:04:08 0:23:29 16  
Max Briggs 4.1 0:03:47 0:15:31 0:07:05 0:15:39 0:03:49 0:22:44 7  
Timothy Cornish 4.1 0:03:42 0:15:11 0:07:25 0:16:45 0:04:05 0:24:10 18  
Teams Name Time Total
1 Casey Flint 0:23:49 01:38:01
1 Francis Campkin 0:18:54
1 Lachlan Davey 0:22:18
1 Patrick Mckay 0:16:15
1 Nick Bingham 0:16:45
2 Percy Percival 0:25:14 01:35:21
2 Laura Burke 0:18:49
2 Victoria Humphries 0:17:08
2 Barbara Roy 0:16:57
2 Simon England 0:17:13
3 Alison Samson 0:22:50 01:38:30
3 Neil Price 0:18:29
3 Callum Fox 0:22:18
3 Timothy Cornish 0:16:45
3 Brendon Flanagan 0:18:08
4 Sarah Fisher 0:19:27 01:28:36
4 Penny Roy 0:17:22
4 Andy Fullbrook 0:16:55
4 Max Briggs 0:15:39
4 Chris Hansen 0:19:13
5 Gary Clareburt 0:19:58 01:34:23
5 Mathew Johnson 0:22:18
5 Gordon Clarke 0:16:18
5 Malculm Mashingaidze 0:16:05
5 Terry Bedlington 0:19:44

Grade 13 and Under results
Handicap
Fastest Times Time Place
Daniel Bowkett 8.40 8=
Jamie Belesky 8.41 5
Finn Roy 8.47
Kieron McDonald 8.57 6=
Tyler White 9.02 3
Patrick Roche 9.24 8=
Christian Davey 9.55 2
John Tweed 10.07 6=
Kate Nota 10.32 11
Matthew Brett 11.20 1
Luke Humphries 11.33 12
Jack Notman-Miller 11.39 13
Luke Drennan 11.43 4
Thomas Milburn 12.27 10
Maggie Drennan 14.01 14
Kelly Humphries 14.10 15
Fraser Samson 14.21 16
Teams Handicap
Time
Kieron McDonald 17.57 1
Christian Davey 17.45 1
Luke Humphries 18.29 1
Matthew Brett 17.02 1
71.13
Tyler White 17.52 2
John Tweed 17.57 2
Jack Notman-Miller 18.40 2
Thomas Milburn 18.19 2
72.48
Jamie Belesky 17.56 3
Kate Nota 18.22 3
Luke Drennan 17.54 3
Kelly Humphries 19.42 3
73.54
Daniel Bowkett 18.04 4
Patrick Roche 18.04 4
Fraser Samson 20.22 4
Maggie Drennan 19.13 4
75.43